Da li znate sta je diodni laser? To je uredjaj koji generiše lasersku svetlost velike snage kojom je moguće vršiti hirurške intervencije bezbolno i komforno za pacijenta. U poređenju sa tradicionalnim alatom, diodni laser se dokazao kao manje agresivan. Ova vrsta lasera ima širok opseg primene u stomatologiji, kao što su operacije mekog tkiva i tumorne lezije.
Zelite da saznate nešto više? Procedure koje su zahtevale anesteziju, skalpele i šivenje sada se mogu primenjivati beskrvno, pošto laseri koagulišu i kauterišu (zatvaraju ranu) dok seku.
Koje probleme rešava korišćenje ovog lasera? Laserski tretmani koriste se za:
To nije sve… Laser se pokazao kao idealno rešenje i u održavanju higijene zuba. Sposobnost lasera da uništi bakterije u parodontalnim džepovima i oslobodi džepove bolesnog i inficiranog tkiva je značajna, ne samo u smislu zaustavljanja razvoja parodontalne bolesti, već kao brza i jednostavna profilaksa. Kao hirurški instrument, laser pravi izuzetno precizne, beskrvne incizije (rezove). Mnogi pacijenti takodje potvrđuju i značajno smanjenje postoperativnog bola. Eliminacija krvarenja tokom operacije daje stomatologu jasnu preglednost operativnog polja i smanjuje rizik od infekcije za pacijenta. Time se poboljšava proces zarastanja, a samim ti i ubrzava oporavak pacijenta. Procedure u oralnoj hirurgiji uključuju:
Izbeljivanje zuba Lasersko izbeljivanje zuba je efikasno i postalo je veoma popularno proteklih nekoliko godina. Prednosti diodnog lasera u izbeljivanju: Rezultat nakon samo jednog tretmana
Parodontalne indikacije Kod parodontopatija diodni laser deluje na meka tkiva tako sto vrši sterilizaciju tj. uklanja bakterije iz parodontalnih dzepova i odstranjuje patoloski promenjeno tkivo. Verovatnoća infekcije je neuporedivo manja kada se radi laserom nego tradicionalnim metodama. Prednosti laserske upotrebe u parodontalnoj terapiji:
Laser u endodonciji Tretmani kanala korena zuba izvode se kombinacijom ručnih i rotacionih instrumenata da bi se uklonilo razmekšano tkivo, očistio i oblikovao prostor kanala korena. Posle se laserskom terapijom smanjuje broj mikroorganizama u kanalu što onemogućava reinfekciju i daje mnogo bolju dugoročnu prognozu, da bi se na kraju umetnuo materijal za zatvaranje (obično gutaperka).
Desenzibilizacija vrata zuba i protetskog prostora Pacijenti koji pate od dentinske hipersenzitivnosti imaju veći broj i dimenziju i otvorenih tubula. Primenom diodnih lasera dolazi do zatvaranja otvorenih dentinskih kanalića, čime se značajno smanjuje bol i osetljivost. U mnogobrojnim studijama kombinovano lasersko zračenje i fluorizacija se pokazalo kao najefikasnije u tretmanu preosetljivosti vrata zuba. Procenat uspešnosti laserske terapije je veći od 96.5 %. Četiri i šest meseci nakon tretmana laserom pod elektronskim mikroskopom vide se kompletno zatvorene dentinske tubule. Na bazi rezultata mnogih testova, laser se preporučuje kao idealan alat prilikom densenzibilizacije vrata zuba.